Titulka   >  OBEC   >  Pamiatky
publikované: 14.07.2015 13:11  //  aktualizácia: 14.07.2015 13:11  //  zobrazené: 3946

Kalvária

Takmer vo všetkých mestách a dedinách (ba v niektorých prípadoch aj v malých osadách) na Slovensku sú na pamiatku umučenia Ježiša Krista postavené kalvárie, ktoré majú starší či novší pôvod a ktoré sú obľúbeným miestom veriacich. Nie inak je tomu aj v Močenku. Tunajšia Kalvária má dnes už viac ako stopäťdesiat rokov. Leží na miernej vyvýšenine, tam, kde bol pôvodný farský kostol a pravdepodobne aj prvý kostolík z 9. storočia.

O vznik Kalvárie sa zaslúžil farár Jozef Ščasný. Postavili ju v roku 1852. Tvorí ju 14 kaplniek s vyobrazením krížovej cesty a Kaplnka Božieho hrobu, pred ktorou sú tri kríže s plastikami, znázorňujúcu známu scénu ukrižovania. Pôvodná výzdoba kaplniek sa nezachovala, sú v nich novšie maľby, ktorých autorom je miestny výtvarník Ján Stacho.

V súčasnej dobe je súsošie krížov reštavrované a v priestoroch kalvárie prebieha archeologický výskum, cieľom ktorého je objaviť stopy po stredovekom kostole.

DISKUSIA

Pred pridaním komentára je potrebné sa prihlásiť !

Zatiaľ bez komentárov. Pridajte prvý komentár.

UPOZORNENIE!

Poskytujeme Vám možnosť komentára, pričom si vyhradzujeme právo redakčne upraviť a uverejniť ktorýkoľvek z tu publikovaných diskusných príspevkov. Diskusné príspevky obsahujúce vulgarizmy, rasové narážky a iné spoločensky, morálne a eticky neprípustné skutočnosti má právo administrátor vymazať. Pokiaľ narazíte na takéto príspevky odošlite ich formulárom "nahlásiť príspevok" ktorý je automaticky vygenerovaný ku každému príspevku, alebo kontaktujte administrátora.

NOVINKY E-MAILOM

nové informácie, čo sa pripravuje, čo sa udialo na Váš e-mail, prihláste sa už dnes!

Scroll to Top