Titulka   >  Spravodajstvo
publikované: 10.09.2023 23:30  //  aktualizácia: 10.09.2023 23:40  //  zobrazené: 779

Gorazdova zvesť úspešne pokračuje

 

V sobotu 2.9.2023 sa uskutočnil druhý ročník podujatia Gorazdova zvesť, ktoré sa začínalo sv. omšou v Kostole Margity Antiochijskej v Šali. Kaplán Frederik Mudrák priblížil osobnosť sv. Gorazda.
Program pokračoval v Štátnom archíve v Šali, kde jeho vedúca Judita Szekeresová Kovácsová infomovala o osídlení Šale v období Veľkej Moravy.
Tridsiatka cyklistov potom vyrazila do Močenku kde si v parku pred Kostolom sv. Klimenta prezreli informačnú tabuľu novootvoreného Náučného chodníka sv. Gorazda. Po krátkom občerstvení v kláštore pokračovali do Gorazdova a potom späť do Šale. Na štátnych cestách cyklistov sprevádzali príslušníci mestkej polície v Šali a obecnej polície v Močenku.

V Šali na pešej zóne čakal cyklistov zaujímavý program. 
Staré divadlo Karola Spišáka Nitra pripravilo inscenovaný wokshop s kniežaťom Slavoborom.
V rámci interaktívneno predvádzania predmetov a reálií zo života starých Slovanov si návštevníci mohli vyskúšať aj kostýmy.

Hudobno-slovné umelecké pásmo inšpirované dejinami Slovianskeho stredoveku a novoveku predstavila Musicantica Slovaca a jej hostia.

Podujatie zorganizovalo Mesto ŠAĽA v spolupráci s Rímsko-katolíckou farnosťou Šaľa, Spoločnosťou Petra Pázmánya, Štátnym archívom v Šali, OZ Kreatívni ľudia, Obcou Močenok, Starým divadlom Karola Spišáka Nitra, Musicanticou Slovaca a Radou Šport o.z..

Foto a video: Jana Potúčková, Martin Sýkora, Peter Sýkora

DISKUSIA

Pred pridaním komentára je potrebné sa prihlásiť !

Zatiaľ bez komentárov. Pridajte prvý komentár.

UPOZORNENIE!

Poskytujeme Vám možnosť komentára, pričom si vyhradzujeme právo redakčne upraviť a uverejniť ktorýkoľvek z tu publikovaných diskusných príspevkov. Diskusné príspevky obsahujúce vulgarizmy, rasové narážky a iné spoločensky, morálne a eticky neprípustné skutočnosti má právo administrátor vymazať. Pokiaľ narazíte na takéto príspevky odošlite ich formulárom "nahlásiť príspevok" ktorý je automaticky vygenerovaný ku každému príspevku, alebo kontaktujte administrátora.

NOVINKY E-MAILOM

nové informácie, čo sa pripravuje, čo sa udialo na Váš e-mail, prihláste sa už dnes!

Scroll to Top